Tolmu ja mustusega määrdunud fassaadi on võimalik mitmel viisil puhastada. Et aga mustuseliike on tunduvalt rohkem kui me ette kujutadagi oskame ei ole krohvitud või värvitud pinna puhul võimalik soovitada alati toimivaid universaalseid meetodeid ega puhastusvahendeid. See, kui tihti ja millise vahendiga fassaadi pesta, sõltub niisiis konkreetsest olukorrast, näiteks määrdumise põhjustest.
Tolmu ja mustusega määrdunud fassaadi puhastamiseks on kaks võimalust:
( Antud pildid pestud fassaad survepesuriga ning paigaldatud vetika- ja samblaeemaldus aine , samuti soklilt eemaldatud graffiti Paldiski mnt 173 )
Vetika- või seenekoloonia levikule saame piiri panna kahel viisil – probleemi ennetades või leviala suurenemist takistades:
1. vetikate ja seente levimist saab ennetada sellega, et neile ei pakuta enam eluks vajalikke toitaineid, s.t valitakse sobiv viimistluskiht ning võimalusel piiratakse fassaadi märgumist (nt aknaveeplekkide ja parapeti sobiv üleulatus krohvi pinnast);
2. juba olemasolevate vetikarakkude või seeneeoste paljunemist saab tõkestada biotsiidide abil. Selleks tuleb fassaadi korrastamisel teha teatud eeltööd ja valida õige viimistluskiht.
Meie kogemustel annab vetika- ja seenekolooniaga saastunud fassaadi pesu tulemi vaid paariks aastaks. Sedagi teatud nüanssidega.
Samas teostades eeltöötluse ning üle värvides, võib puhas fassaad kesta kuni 20 aastat (sõltub keskkonnast). Hea tulemi tagab just korrektne ja oskuslik eeltöötlus.
Puitfassaad vajab pidevat hooldust ja ei saa aastateks unarusse jääda. Puit on materjal, mis nõuab regulaarselt hooldust ja viimistluskatte uuendamist. Kui puit lasta lagunema, tuleb kogu pind lihvida ja viimistlus uuesti teha. Mida arvesse võtta?
Päikesepoolne külg vajab rohkem hoolt. Lõunaküljel, eriti kui puudub varju andev objekt, laguneb fassaadiviimistlus kiiremini. UV-kiirgus lõhub puidu ligniini, mis põhjustab puidu lagunemist ja halliks muutumist. Parim kaitse selle vastu on värv.
Päikesepoolsel seinal kulub värv kiiremini. Päikesepoolne külg tuleks üle vaadata vähemalt iga viie aasta järel, sest seal vananeb värv peaaegu kaks korda kiiremini kui varjupoolel.
Fassaadivärvi kestvus on üldiselt 5-8 aastat. Selle täpne vastupidavus sõltub värvi tüübist, kvaliteedist ja sobivusest. Mõnel juhul võib garantiiaeg ulatuda ka kuni 15 aastani.
Lasuurvärvi esmane kontroll tuleks teha juba 1-3 aasta jooksul. Järgmine hooldusintervall ei pea olema 3-4 aastat, vaid võib olla pikem. Esimesel hooldusel kaetakse kõik tekkinud mikropraod, puit saab lisakaitse, mis välistab vee tungimise ja pikendab värvi kaitsevõimet.
Erinevad puiduliigid vajavad erinevaid värve. Puidu omadused, nagu mahu muutumine, määravad, millist värvi kasutada. Kõik puiduliigid ei jää ajas muutumatuks.
Kvaliteetne värv kaitseb puitu hästi. Värvi kvaliteet on oluline, sest hea värv pakub maksimaalset kaitset ja soovitud tooni. Siiski on ka kvaliteetsete värvide seas erinevusi.
Liiga sileda puitmaterjali kasutamine fassaadil ei ole soovitatav, kuna selline puit ei seo värvi hästi ja värv ei püsi nii kaua. Spetsialistid soovitavad kasutada vähe töödeldud materjali, mis võib suurendada värvikulu, kuid tagab parema kaitse.
Puidu sisekülg vajab samuti töötlust. Tihti juhtub, et lauad kinnitatakse seinale ilma piisavate ventilatsioonivahedeta ja värvitakse ainult välispind, jättes sisekülje kaitseta. Selle tagajärjel koguneb niiskus kaitsmata puidule, mis lühendab fassaadi eluiga.
If you think it’s expensive to hire a professional, wait until you hire an amateur.
FastFassaad on suurima kogemustega fassaadihooldus firma Eestis, hooldame üle
50 000m2 fassaade aastas.